خواص عجیب تمشک

تمشک :: Raspberries

تمشك میوه ای شبیه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد یا سرخ مایل به سیاه یافت می شود. میوه تمشك ترش مزه بوده و به صورت خام یا پخته، شربت، كمپوت و ... خورده می شود. بوته تمشك در مناطق گرم و مرطوب، در جنگل ها و صحراها می روید و گاهی آن را می كارند.
نام های دیگر تمشك، توت وحشی و سه گلی است. ساقه های تمشك نرم و به رنگ قرمز و دارای خارهای دراز است. برگ های آن متفاوت و بیضی شكل و اطراف آن كنگره كنگره و به شكل دندانه های اره ای است.
گل های تمشك به رنگ های سفید، صورتی یا به صورت خوشه در ماه های مرداد پدیدار می شود و تا مهر دوام می آورد.
قسمت های مورد استفاده بوته تمشك عبارتند از : میوه ، برگ، تخم ، دانه و گل .
خواص
1- جوشانده 25 گرم از برگهای تمشك در یك لیتر آب برای درمان انسداد مجاری ادرار مفید است.
2- تمشك سرشار از ویتامین های  C وK است و دارای خواص خنك، نرم كننده و ضد اسكوربوت می باشد.
3- تمشك خون را تصفیه می كند و برای كسانی كه به روماتیسم مبتلا هستند، بسیار مفید است.
4- تمشك یبوست مزاج را معالجه می كند.
5- تمشك برای تسكین درد سودمند است، زیرا تمشك دارای اسید سالسیلیك می باشد.
6- تمشك خون را قلیائی می كند و قند آن برای مبتلایان به مرض قند مفید است.
7- شربت تمشك برای بیماران مبتلا به سرخك و مخملك تجویز شده است.
8- تخم و دانه ای كه درتمشك وجود دارد، اغلب با دندان نیز خرد نمی شود، ولی وقتی خورده شود درمعالجه ی یبوست و خشكی مزاج به طور طبیعی بسیارمؤثر است و سبب می شود كه یبوست به كلی رفع گردد.
9- شربت تمشك، مخلوط با آب برای رفع تب تجویز شده است.
10- خوردن تمشك برای مبتلایان به مرض قند( دیابت)، تبهای صفراوی، التهاب مجاری ادرار، گلو درد( آنژین ) مفید است.
11- جوشانده 20 تا 50 گرم گل تمشك یا برگ تمشك در یك لیتر آب برای درمان ترشحات زنانگی، خونریزی در فواصل قاعدگی ، اخلاط خونی، وجود خون در ادرار، گریپ، گرفتگی صدا، آب آوردن نسوج و بیماری های پوستی اثر شفا بخش دارد. جوشانده را بعد از هر وعده ی غذا یك استكان می خورند.
12- جوشانده گل یا برگ تمشك( به روشی كه گفته شد) در استعمال خارجی برای درمان زخم های دهان، ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه ها بكار می رود و بیمار با غرغره كردن این جوشانده دهان را می شوید.
13- جوشانده برگ تمشك اسهال و ورم روده را معالجه می كند، بدین منظور باید 40 تا 50 گرم برگ خشك تمشك را در یك لیتر آب سرد بخیسانید و به مدت 10 دقیقه آن را جوشانده و سپس بگذارید 10 دقیقه دم بكشد. پس از صاف كردن، روزی سه بار، هر بار یك فنجان آن را بین غذاهای اصلی بنوشید.
14- جوشانده فوق برای تسكین درد معده از هر نوع كه باشد مانند ترشی معده، نفخ و گاز شكم و تشنج معده مؤثر است.
15- خوردن جوشانده برگ تمشك به مقدار 3 تا 4 فنجان در روز و بین غذاهای اصلی، بند آوردن ادرار را معالجه می كند وبهترین دارو بر ضد درد كیسه مثانه است.
16- اگر 40 تا 50 گرم برگ خشك تمشك را در یك لیتر آب بریزید و آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه جوشانده و پس از 10 دقیقه دم كشیدن و صاف كردن آن، به مقدار 3 فنجان در روز بین غذاهای اصلی بنوشید، دردهای نقرسی و بسیاری از انواع رماتیسم را آرام می كند.
17- اگر 100 گرم برگ خشك تمشك را به مدت 10 دقیقه بجوشانید و پس از دم كشیدن و صاف كردن آن را به عنوان محلول شستشو برای شستن بیماری برفك، جوش های صورت و یا هر نوع تحریكات دیگر پوست به كار ببرید ، اثر شفابخش دارد.
18- تمشك دارای خاصیت ضد عفونی كننده است.
19- تمشك به علت دارا بودن ویتامین های  C وK  برای اوره و فشار خون مفید است.
20- برای معالجه كك و مك، ابتدا صورت را خوب بشوئید و سپس ورقه نازكی از تمشك به مدت یك ساعت روی صورت بمالید. این كار را چند بار تكرار كنید تا كك و مك صورت از بین برود.
21- برگ تازه تمشك را اگر بپزند و روی محل بیماری های پوستی قرار دهند، بیماری را التیام می دهد.
22- گوشت پردانه تمشك، دارای خواص توت فرنگی است و ترشی خون را از بین می برد.
23- تمشك،عرق آور است؛ لذا بهترین زهكش سوراخ های پوست است.

0
16 December, 2018

بادام زمینی دانه ای مفید برای مبتلایان به چربی خون

بادام زمینی :: peanut

بادام زمینی دانه ای مفید برای مبتلایان به چربی خون

تحقیقات و بررسی های متعدد نشان داده اند، چربی بادام زمینی و كره بادام زمینی برای انسان مفید است.
طی یك مطالعه در یكی از دانشگاه های آمریكا، اثرات رژیم غذایی حاوی بادام زمینی و كره آن در كاهش كلسترول خون، با میانگین رژیم غذایی آمریكایی ها مقایسه شد. نتایج نشان داد كه خطر بیماری های قلبی با مصرف متناوب و مكرر بادام زمینی( هر بار به مقدار كم) كاهش می یابد.
اثرات رژیم غذایی دارای بادام زمینی
1- كاهش كل كلسترول وLDL كلسترول ( كلسترول بد)
2- حفظ و نگهداریHDL كلسترول ( كلسترول خوب)
3- كاهش تری گلیسیرید
همچنین دارای مقدار زیادی چربی غیر اشباع است.

بادام زمینی دانه ای مفید برای مبتلایان به چربی خون

تحقیقات و بررسی های متعدد نشان داده اند، چربی بادام زمینی و كره بادام زمینی برای انسان مفید است.
طی یك مطالعه در یكی از دانشگاه های آمریكا، اثرات رژیم غذایی حاوی بادام زمینی و كره آن در كاهش كلسترول خون، با میانگین رژیم غذایی آمریكایی ها مقایسه شد. نتایج نشان داد كه خطر بیماری های قلبی با مصرف متناوب و مكرر بادام زمینی( هر بار به مقدار كم) كاهش می یابد.
اثرات رژیم غذایی دارای بادام زمینی
1- كاهش كل كلسترول وLDL كلسترول ( كلسترول بد)
2- حفظ و نگهداریHDL كلسترول ( كلسترول خوب)
3- كاهش تری گلیسیرید
همچنین دارای مقدار زیادی چربی غیر اشباع است.

بادام زمینی در درمان سل موثر است

مطالعات جدید نشان می دهد كه یك ماده ی شیمیایی موجود در بادام زمینی ، درمان مؤثری برای بیماری سل است.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی نیوز، بیماری سل سالیانه سبب مرگ بیش از دو میلیون تن در سراسر جهان می شود.
با این حال بیشتر كسانی كه در معرض باكتری سل قرار دارند، هیچ گونه علائم  بیماری را از خود نشان نمی دهند. این نكته بیانگرآن است كه در بیشتر موارد دستگاه ایمنی بدن به تنهایی می تواند با باكتری سل مقابله كند.
ماده ی شیمیایی  « اكسید نیتریك » در بسیج كردن دفاع بدن نقش مهمی ایفا می كند .
دانشمندان براین باورند كه كمبود اكسید نیتریك باعث آسیب پذیری برخی از افراد می شود وافزایش مقدار این ماده می تواند مشكل را بر طرف كند.
یك راه ، تجویز كپسول های حاوی ماده ی آرگینین است كه بدن برای تولید اكسید نیتریك ازآن استفاده می كند . آرگینین به مقدار زیاد دربادام زمینی یافت می شود.
دانشمندان دانشگاه " لینكوئپینگ " درسوئد 120 بیمار مسلول را در كشور اتیوپی بررسی كردند.این افراد به مدت چهار هفته همراه با دارو درمانی استاندارد، كپسول های آر گینین یا دارونما دریافت كردند.
گروهی كه آرگینین دریافت كردند به درمان سریع تر پاسخ دادند وعلائم بیماری مانند سرفه های شدید نیز درآنها بسیار سریع تر برطرف شد. هم چنین میزان باكتری سل در آزمایش بزاق این بیماران كمتر از بیمارانی بود كه دارونما دریافت كردند.
محققان براین باورند كه درمان با آرگینین می تواند طول مدت درمان را كوتاه تر كند وحتی خطرانتقال بیماری درمراحل عفونی سل را هم كاهش دهد.
دكتر توماس شون ، سرپرست این مطالعه می گوید : تأكید بر درمان با چهار پادزیست كه سازمان جهانی بهداشت توصیه كرده است ، به عنوان مهم ترین روش درمان سل حائز اهمیت است.
مكمل های آرگینین با تقویت دستگاه ایمنی بدن ، شیوه ی جدیدی برای درمان مؤثر سل فراهم می كنند .
به گفته ی محققان درمناطقی كه امكان دسترسی به كپسول های آرگینین وجود ندارد، خوردن خوراكی هایی نظیر بادام زمینی كه غنی از آرگینین است می تواند همین تأثیر مثبت را ایجاد كند.
بسیاری از مغزها ( خشكبار ) حاوی مقادیر زیادی آرگینین هستند كه دراین میان ، بادام زمینی به علت ارزانی قیمت وقابل دسترس بودن درتمام دنیا ، جایگاه ویژه ای دارد.

0
20 November, 2018

اپلیکیشن بازرگام برای Android و iOS در دسترس است.